Mopy a umývanie podláh

Dnes je na trhu obrovské množstvo mopov a pre bežného človeka je problém na prvý pohľad odhadnúť či tie mopy, ktoré si vybral, sú kvalitné alebo pôjdu za krátky čas do koša. Žiaľ, je to bežná prax, stáva sa to často z toho dôvodu, že hlavným kritériom keď sa vyberajú mopy, je cena. Ak ale niekto vymení za 5 rokov 10 mopov, je to dokopy isto viac, ako keby si raz kúpil kvalitné mopy. Treba pritom myslieť aj na našu planétu, smetiská sú pomaly vyššie ako Tatry.

Nevyberajte lacný mop, vyberte si kvalitný mop

Strapcové mopy sú rovnako minulosťou ako handra prehodená cez metlu. Tak sa naozaj nedá poriadne umyť podlaha. Pokrkvaná handra na metle ani strapaté visiace špagáty nedokážu to, čo dokáže plochý mop, ktorý dokonale prilnie k podlahe celou svojou plochou. Tak špina nemá žiadnu šancu a všetka je zotretá mopom na jeden šup. Z plochých mopov sú dosť rozšírené kapsové mopy, ktoré majú na krajov vrecká, do ktorých sa nasunie držiak mopu. Kapsový mop sa dá žmýkať aj v žmýkači aj v rukách. Najlepší mop je ale mop Flipper, pri ktorom sa ruka nedotkne špinavej časti mopu, čiže samotného návleku. Pri žmýkaní tohto mopu sa len špičkou nohy zatlačí na pedál, ktorý je na držiaku mopu a mop sa sklopí. Na sklopenom držiaku visí mop, ktorý sa komfortne vyžmýka v žmýkači. V jednej ruke držíme násadu (tyč) a druhou zatlačíme na páku žmýkača. Tak zostanú ruky suché a čisté. Je už potom len na vás, ako veľký mop si vyberiete. Výber veľkosti začína na 40 cm, čo aj postačuje pre bežné čistenie domácnosti, kancelárií či chodieb. Ak ale potrebujete umývať väčšie plochy, napríklad sklad alebo veľkú halu, s použitím 50 cm mopu to pôjde rýchlejšie. Prípadne sú na výber aj veľké mopy 60 cm alebo 80 cm. Na umývanie športovísk, telocviční, prípadne aj chodieb, ktoré nemajú konca, je určený najväčší mop, ktorý má 110 cm alebo až 120 cm. Tieto mopy dokážu rýchlo očistiť aj tie najväčšie plochy. Pri výbere treba ale myslieť aj na to, že čím väčší je mop, tým viac vody nasiakne do neho a teda aj váha toho mopu je potom o to vyššia. Na niektorých miestach, kde znečistenie nie je príliš veľké, alebo ide len o suché nečistoty ako prach, vlasy a „chuchvalce“, stačí čistiť podlahy nasucho. Na to sú určené zametacie mopy. Na rozdiel od metly, čistenie podlahy zametacím mopom nepráši.

Bavlnený mop alebo mikofázový?

Najlepšie je vybrať podľa typu materiálu, z ktorého je vaša podlaha:

Dlažba

Dlažbu s vrchnou glazúrou môžeme umývať kyslými prípravkami (pH 4 až pH 0) aj zásadami (pH 10 až pH 14). Tento povrch je odolný a a aj sa dobre udržiava. Bez problémov sa môže používať aj dezinfekcia a alkohol. Pravdaže platí to, čo je napísané vyššie, výber čistiaceho prípravku prispôsobíme tomu, aký typ znečistenia je na podlahe. Tieto podlahy môžete umývať bavlneným aj mikrofázovým mopom. Bavlnené mopy sa používajú častejšie a to hlavne tam, kde sa umývajú veľké plochy. Mikrofázový mop by bolo nutné každú chvíľu namáčať do vody, keďže nasaje menej vody.

Drevo a laminátová plávajúca podlaha

Na čistenie drevených podláh a plávajúcich podláh jednoznačne najlepšie použiť mikrofázové mopy, nakoľko absorbujú menej vody ako bavlnené mopy a tým pádom aj umývajú menej namokro. Keďže drevo aj spoje na plávajúcej podlahe sú náchylné na navlhnutie. V našej ponuke nájdete prípravok Lamitan, ktorý pri pravidelnom používaní chráni tieto podlahy. Pri čistení vypĺňa póry dreva aj spoje na laminátovej podlahe. Tým zabraňuje vniknutiu vody.

Mramor a iný prírodný kameň

Pri týchto podlahách treba dávať veľký pozor na to, aby sa nepoužil na umývanie kyslý čistiaci prostriedok. Pozor hlavne na Fixinelu, Pulirapid a iné sanitárne prípravky. Tak ako sanitárne prostriedky, rovnako aj WC čističe by poškodili podlahu z prírodného kameňa. Tieto prípravky sú určené na odstránenie vodného kameňa. A pre prípravok je jedno, či je to vodný kameň alebo kameň ako obklad. Nasadí svoju silu a reaguje s kameňom. Je to možné vidieť aj voľným okom – začne sa tvoriť pena ako keď na šumienku nalejete vodu. Niekedy práve týmto spôsobom skúšajú ľudia, či je ich podlaha z prírodného kameňa – na najmenej viditeľnom mieste kvapnú kyslý prípravok na podlahu a sledujú, či reaguje. Na mramorovú podlahu alebo aj iné prírodné kamene je vhodné používať čistiace prostriedky na báze alkoholu.

Linoleum, marmoleum, PVC

Čistenie týchto povrchov je možné bavlneným aj mikrofázovým mopom. Použitie čistiacich prostriedkov záleží na druhu znečistenia, ale neodporúčajú sa veľmi silné. Je lepšie, keď sa nepoužívajú kyslé (pH 4 až pH 0) ani prípravky na báze chlóru. Mohli by poškodiť nielen vzhľad, ale aj samotný povrch či štruktúru materiálu. Na týchto povrchoch je často znečistenie od topánok. To hlavne v školách, kanceláriách a aj v domácnostiach. Znečistenie podobného charakteru je aj v skladoch, výrobných priestoroch a všade tam, kde sa manipuluje s vysokozdvižným vozíkom. Tiež tam zostávajú čierne šmuhy / škvrny na podlahe. Bežné prípravky na to nezaberajú, ale sú na to špeciálne čistiace prípravky – zásady. Sú to zásady určené na čistenie týchto povrchov, čiže na linoleum, marmoleum, PVC, napríklad Stripper forte. Pôsobenie chémie je ale len časť úspechu. Treba tomu dopomôcť aj mechanicky, ideálne padom. Pad je abrazívny materiál, ktorý účinne odstraňuje zaschnuté znečistenia, zvyšky farby ale aj šmuhy od topánok alebo vysokozdvižných vozíkov. Po vyčistení môžete podlahu zneutralizovať umytím čistou vodou.

Ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom výberu mopu, čistiaceho prostriedku, upratovacieho vozíka alebo postupu pri čistení, napíšte nám.

One thought on “Mopy a umývanie podláh

  1. Jana komentoval:

    Pekne vysvetlené, ako umývať jednotlivé podlahy. Dlho som čistila podlahu obyčajnou JAR-ou až som zistila, že to vysúša parkety. Takže naozaj treba dávať pozor, čím sa umýva podlaha. Okrem čistiaceho prípravku treba vybrať aj dobrý mop.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *